انجام تست ها و درمان بیماری های قلبی در مرکز قلب بیمارستان رجایی کرج

مرکز آموزشی و درمانی شهید رجایی کرج در سال ۱۳۴۵ تاسیس شد. بیمارستان شهید رجایی کرج یک مرکز دولتی است و هم اکنون دارای ۲۵۸ تخت فعال است. همچنین بیمارستان دارای بخش جراحی با ۲ اتاق عمل، بخش آنژیوگرافی با یک تخت آنژیو است. بخش قلب و عروق بیمارستان شهید رجایی کرج بسیار فعال بوده و امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص و درمان انواع بیماری­های قلبی را دارد.

اين بخش در طبقه همكف ساختمان رازي قرار دارد. داراي ۷ اتاق است که ۳ اتاق برای ويزيت و اكوی بيماران قلبي، يك اتاق نوار قلب، يك اتاق تست ورزش، يك اتاق آندوسكوپي و يك اتاق برای ريكاوري است. نوبت­دهی به صورت تلفني است و در صورت نیاز و صلاحدید پزشک تست نوار قلب، اکوی قلب و برای درمان، جراحی قلب انجام می­شود.

 

زیر مجموعه ­های بخش قلب بیمارستان شهید رجایی کرج

آنژیوگرافی و الكتروفيزيولوژي
آنژیوگرافی مرکز قلب رجایی کرج داراي ۲ اتاق فعال است. ريكاوري با ۴ تخت مجهز به مانيتورينگ از قسمت­هاي مهم بخش است. در اين بخش  epsو پيس ميكر هم انجام می­شود. بخش آنژیوگرافی بیمارستان شهید رجایی کرج با متوسط ۵۰۰ تا ۶۰۰ بيمار در ماه جزو بخش­هاي بسيار فعال مي باشد.

 

اکوکاردیوگرافی(اکوی قلب)
اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج ماوراء صوت به بررسی کارکرد قلب می‌پردازد. با اکوی قلب به سایر حفره­ های قلب، ناهنجاری­های مادرزادی قلب ، میزان انقباض و بیماری­های دریچه­ای قلب پی می‌بریم.

روش انجام اکوکاردیوگرافی
در این تست که نیاز به آمادگی قبلی ندارد بیمار به پهلوی چپ خوابیده و پزشک با حرکت پروب روی سینه، از نماهای مختلف از قلب تصویربرداری می­کند. نتیجه تست وجود یا عدم وجود ناهنجاری­های قلبی را نشان می­دهد.

تست ورزش
تست ورزشی آزمونی است که گرفتگی­ها و تنگی‌های عروق قلبی نشان می­دهد و پزشک را در تصمیم‌گیری برای انجام دادن یا ندادن تست­های بعدی (مانند آنژیوگرافی) راهنمایی می­کند. کارکرد قلب افرادی که دچار سکته قلبی شده­اند نیز با این روش ارزیابی می­شود.

روش انجام تست ورزش در مرکز قلب رجایی کرج
ابتدا نبض، فشارخون و نوار قلب ثبت شده و سپس در مراحل بعدی تست بطور مکرر اندازه‌گیری می‌شوند با استفاده از بررسی فعالیت قلب بیمار در طی فعالیت بدنی با تردمیل یا دوچرخه سلامت قلب بیمار سنجیده می­شود. هر ۳ دقیقه شیب نوار در حد ۲ درصد و سرعت حرکت آن حدود ۱.۲ کیلومتر در ساعت افزایش خواهد یافت. در تست ورزش علائم حیاتی و نوار قلب بیمار در حالت­های مختلف کنترل می‌شود.

 

تست نوار قلب
نوار قلب یکی از ایمن­ترین اقداماتی است که اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به پزشک می‌دهد. نوار قلب در بررسی دردهای قلب و سکته‌های قلبی بسیار موثر است. قبل از انجام نوار قلب بیمار بهتر است به دور از استرس باشد و وعده غذایی سنگین نخورده باشد. اتاق گرفتن نوار قلب باید گرم باشد تا بیمار دچار لرزش بدن نشود. زیرا لرزش بدن بر نوار قلب تاثیر منفی می‌گذارد. موهای بلند سینه نیز باید قبل از این تست از بین برده شوند تا در روند انجام تست اختلال ایجاد نکند.

بیمه ­های طرف قرار داد بیمارستان رجایی کرج

بیمارستان شهید رجایی کرج یک بیمارستان دولتی است و با بیمه­ های زیر قرارداد دارد:

 

تامین اجتماعی
بیمه سلامت (بیمه سلامت همگانی، خدمات درمانی کارمندی، ایرانیان، سایر اقشار، روستایی)
خدمات درمانی نیروهای مسلح
کمیته امداد امام خمینی
نیروی انتظامی
سازمان زندانها

راه ارتباطی با بیمارستان رجایی کرج
آدرس: کرج، حصارک، خیابان شهید رجایی

 

مقالات مرتبط

نوبت دهی و تماس
× مشاوره در واتس اپ