بیماری‌های قلبی ـ عروقی شامل مشکلات متعددی می‌شود که بسیاری از آنها پیامد فرآیندی موسوم به آترواسکلروز یا تصلب شرایین هستند. مشکل تصلب شرایین زمانی بروز می‌یابد که موادی به نام پلاک در دیواره‌های شریان‌ها جمع شود. تجمع پلاک باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود و جریان خون را مختل می‌کند. چنانچه لخته خون تشکیل شود، جریان خون متوقف می‌شود. این انسداد به حمله قلبی یا سکته مغزی می‌انجامد.

دکتر لیلا عسگر پور متخصص قلب و عروق آماده ارائه خدمات در زمینه تشخیص و درمان بیماری­‌های قلبی و عروقی به ساکنین محترم شهرستان شهریار می­باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می­توانید با شماره­‌های 02632279741 – 09302797616 تماس بگیرید.

انواع بیماری­‌های قلبی 


انواع بیماری¬های قلبی

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در بخشی از قلب به دلیل تشکیل شدن لخته خون متوقف شود. چنانچه لخته جریان خون را کاملاً مسدود کند، مرگ بخشی از قلب که توسط آن شریان، خون دریافت می‌کند، شروع می‌شود.

اکثر بیماران از حمله قلبی اول جان سالم به در می‌برند، به زندگی عادی بازمی‌گردند و سال‌های سال از یک زندگی پربار لذت می‌برند. درهر حال تجربه حملۀ قلبی به این معنا است که باید تغییراتی را در سبک زندگیتان به وجود بیاورید. متخصص قلب و عروق داروها و تغییرات لازم را با توجه به میزان آسیب‌دیدگی قلب و تاثیر آن در بروز حملۀ قلبی توصیه می‌کند.

سکته مغزی

شایع‌ترین نوع سکته مغزی، یعنی سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که رگ تغذیه کننده مغز مسدود شود؛ دلیل این انسداد معمولاً لخته خون است. وقتی خون‌رسانی بخشی از مغز قطع می‌شود، مرگ تعدادی از سلول‌های مغزی شروع می‌شود. در نتیجه بیمار عملکردهایی را که توسط آن بخش از مغز کنترل می‌شوند، از دست می‌دهد؛ برای مثال برخی بیماران توانایی راه رفتن یا صحبت کردن را بعد از سکته مغزی از دست می‌دهند.

سکته مغزی هموراژیک در اثر پاره شدن رگ‌های خونی مغز رخ می‌دهد. پاره شدن رگ عموماً نتیجۀ کنترل نکردن فشار خون بالا است. اگر تعداد زیادی از سلول‌های مغزی بعد از قطع اکسیژن‌رسانی از بین بروند، بعضی از عوارض سکته مغزی دائمی خواهد بود. این سلول‌ها هرگز جایگزین نمی‌شوند.

خوشبختانه گاهی اوقات سلول‌های مغزی هنگام سکته مغزی نمی‌میرند و فقط دچار آسیبی موقتی می‌شوند. همان طور که سلول‌های آسیب دیده خود را به مرور زمان ترمیم می‌کنند، عملکردهای مختل شده نیز به تدریج بهبود می‌یابد. البته گاهی نیز سلول‌های مغزی سالم مجاور، مسئولیت بخش آسیب دیده مغز را به عهده می‌گیرند. در هر حال بیمار قدرت خود را بازمی‌یابد، گفتارش بهتر می‌شود و حافظه‌اش برمی‌گردد. برخورداری از درمان توانبخشی مناسب بعد از سکته مغزی نقش مهمی در این فرآیند بهبود دارد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی که گاهی اوقات نارسایی احتقانی قلب نیز گفته می‌شود، به این معنا است که قلب دیگر نمی‌تواند خون را به خوبی پمپاژ کند. البته برخلاف تصور رایج، منظور از نارسایی قلبی این نیست که قلب دیگر نمی‌زند. قلب همچنان کار می‌کند، اما نمی‌تواند نیاز بدن را برای دریافت خون و اکسیژن کافی تامین کند.

نارسایی قلبی در صورت درمان نشدن تشدید می‌شود. بنابراین اگر یکی از عزیزانتان دچار نارسایی قلبی است، حتماً دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید.

آریتمی

منظور از آریتمی ضربان نامنظم قلب است. آریتمی انواع مختلفی دارد؛ قلب ممکن است بیش از حد تند یا کند یا نامنظم بزند. برادی‌کاردی به حالتی گفته می‌شود که ضربان قلب بیش از حد کند باشد و قلب در هر دقیقه کمتر از ۶۰ بار بزند. اما چنانچه قلب بسیار سریع، بیشتر از صد بار در دقیقه بزند، با مشکل تاکیکاردی مواجه هستیم.

آریتمی عملکرد قلب را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. چنانچه ضربان قلب نامنظم باشد، قلب نمی‌تواند خون کافی را برای تامین نیازهای بدن پمپاژ کند.

مشکلات دریچه‌های قلب

چنانچه دریچه‌های قلب به اندازه کافی باز نشود تا خون آزادانه از آن عبور کند، مشکل تنگی دریچه قلب پیش می‌آید. اگر دریچه‌های قلب به خوبی بسته نشود و در نتیجه خون از آن نشت کند، با مشکل برگشت خون مواجه می‌شویم. چنانچه لت‌های دریچه قلب برجستگی یا افتادگی به داخل حفرۀ فوقانی داشته باشد، عارضه‌ای موسوم به پرولاپس یا افتادگی ایجاد می‌شود.

آزمایش‌های تشخیصی، عمل‌های جراحی و درمان دارویی


آزمایشهای تشخیصی، عملهای جراحی و درمان دارویی

از پزشک معالجتان بخواهید که درباره آزمایش‌های لازم به شما توضیح بدهند تا دلیل انجام این آزمایش‌ها، روش انجام آنها و مراقبت بعد از آنها را به خوبی درک کنید. در این بخش آزمایش‌های متداولی را توضیح می‌دهیم که متخصصین قلب و عروق معمولاً دستور انجام آنها را برای کمک به تشخیص و مدیریت عارضه می‌دهند.

دکتر عسگر پور پس از انجام معاینات بالینی، در صورت لزوم تست­‌های مورد نیاز را برای  بیمار درخواست می‌­کنند.

هموطنان ساکن شهریار برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می­توانند با شماره‌­های 02632279741 – 09302797616 تماس بگیرند.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی عروق کرونری

آنژیوگرافی عروق کرونری هنگام حمله قلبی یا آنژین یا بعد از آن انجام می‌شود. آنژیوگرافی گاهی اوقات کاتترازیسیون قلبی نیز گفته می‌شود. متخصص قلب لولۀ کوچکی به نام کاتتر را،بعد از اعمال بی‌حسی موضعی، وارد شریان بازو، کشاله ران یا مچ دست می‌کند و آن را جلو می‌برد تا به قلب برسد. بیمار هیچ دردی را حین عمل احساس نمی‌کند.

سپس متخصص قلب و عروق ماده حاجب را درون شریان‌های کرونری تزریق می‌کند و عکس رادیوگرافی گرفته می‌شود. بیماران هنگام تزریق این ماده به مدت چند لحظه داغ و برافروخته می‌شوند. عکس رادیوگرافی محل و میزان تنگ شدن شریان‌های کرونری و عملکرد قلب را در پمپاژ خون نشان می‌دهد.

دکتر متخصص قلب بهترین درمان را با توجه به نتایج آنژیوگرافی توصیه می‌کند. گاهی اوقات بهترین کار این است که بیمار مستقیماً و قبل از خارج کردن لوله، تحت درمان آنژیوپلاستی قرار بگیرد. متخصص قلب پیش از شروع درمان درباره انجام این عمل با بیمار مشورت می‌کند و درمان را در صورت موافقت وی ادامه می‌دهد.

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونری (CCTA

این آزمایش نوعی سی تی اسکن است که به منظور تشخیص بیماری‌های شریان‌های کرونری انجام می‌شود. سی تی آنژیوگرافی تصویری سه بعدی را از حفره‌های قلب و شریان‌های کرونری مسئول خونرسانی به قلب به دست می‌دهد. سی تی آنژیوگرافی آزمایشی غیرتهاجمی برای افرادی است که دچار علائم غیرعادی قلبی شده‌اند.

آزمایش خون

آزمایش خون

وقتی عضله قلب در اثر عواملی مانند حمله قلبی آسیب دیده باشد، بدن موادی را در خون آزاد می‌کند. آزمایش خون به منظور اندازه‌گیری میزان این مواد و بررسی احتمال و میزان آسیب‌دیدگی قلب انجام می‌شود.

بررسی غلظت تروپونین در خون متداول‌ترین آزمایشی است که بعد از حمله قلبی انجام می‌شود. همچنین متخصص قلب دستور انجام آزمایش خون را به منظور اندازه‌گیری غلظت مواد دیگری در خون، مانند چربی‌ها (کلسترول و تری گلیسیرید) و مواد معدنی نیز می‌دهد.‌

کنترل فشار خون

ممکن است دکتر قلب بخواهد که بیمار به مدت ۲۴ ساعت (هنگام فعالیت‌های روزانه و خواب) از مانیتوری برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده کند. این دستگاه سبک که استفاده از آن نیز راحت است، اطلاعات دقیقی را دربارۀ فشار خون به پزشک می‌دهد.

همچنین ممکن است متخصص قلب از بیمار بخواهد که فشار خون را خودش در خانه اندازه‌گیری و یادداشت کند.

رادیوگرافی قفسه سینه

عکس رادیوگرافی از ساختارها و اندام‌های داخلی قفسه سینه، مانند قلب، ریه‌ها و رگ‌ها گرفته می‌شود. نشانه‌های نارسایی قلبی در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده است.

اکوکاردیوگرافی (سونوگرافی قلب)

اکوکاردیوگرافی (سونوگرافی قلب)

اکوکاردیوگرافی یکی از آزمایش‌های تشخیصی رایج است که تصویر قلب را با استفاده از سونوگرافی به دست می‌دهد. دکتر قلب پروب را روی قفسه سینه یا گاهی زیر مری (گلو) می‌کشد.

متخصص قلب و عروق با توجه به تصاویر اکوی قلب می‌تواند مشکلات حفره‌ها و دریچه‌های قلب را تشخیص بدهد و عملکرد قلب را در پمپاژ خون ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرافی قبل و بعد از ورزش به منظور تعیین ناحیه‌هایی از قلب انجام می‌شود که خون کافی را از شریان‌های کرونری دریافت نمی‌کنند. (نگاه کنید به تست استرس)

نوار قلب (ECG)

نوار قلب تکانه‌های الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. الکترودهای چسبداری که به سیم متصل هستند، روی قفسه سینه و مچ دست و پای بیمار قرار داده می‌شوند. این الکترودها به دستگاه نوار قلبی متصل هستند که تکانه‌های الکتریکی قلب را ثبت و روی کاغذ چاپ می‌کند.

متخصص قلب از نوار قلب برای تشخیص حمله قلبی یا ضربان غیرعادی قلب (آریتمی) استفاده می‌کنند.

بررسی‌های الکتروفیزیولوژی

در بررسی‌های الکتروفیزیولوژی از رایانه برای تشخیص ضربان غیرعادی قلب (آریتمی) استفاده می‌شود.

متخصص قلب و عروق لوله‌های مخصوصی به نام کاتتر را از راه سیاهرگ پا به قلب می‌رساند. این کاتترها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کنند و واکنش آن را به محرک‌های مختلف می‌سنجند. واکنش الکتریکی قلب به این محرک‌ها در تعیین نوع و علت آریتمی به متخصص قلب کمک می‌کند.

 MRI

MRI

در تصویربرداری MRI از آهن‌رباهای بسیار قوی و امواج رادیویی برای تهیه تصاویری دقیق از قلب استفاده می‌شود. با استفاده از MRI می‌توان تصاویری ثابت یا متحرک را از قلب به دست آورد. MRI بدون تشعشع انجام می‌شود و تنها چیزی که بیمار حین تصویربرداری متوجه می‌شود، صدای دستگاه است.

گاهی اوقات برای این که بخش‌های مختلف قلب و شریان‌های کرونری واضح‌تر دیده شود، ماده جاجب تزریق می‌شود. MRI ساختار قلب و چگونگی عملکرد آن را به متخصص قلب نشان می‌دهد تا پزشک بتواند بهترین درمان را توصیه کند.

تست استرس

همان طور که بیمار در حال ورزش کردن است و از دستگاه‌های ورزشی مانند تردمیل استفاده می‌کند، متخصص قلب عملکرد قلب را بررسی می‌کند؛ به این آزمایش تست ورزش یا استرس می‌گویند.

تست استرس ورزش

حین ورزش کردن بیمار از او نوار قلب گرفته می‌شود. متخصص قلب ضربان قلب، سرعت تپش قلب و فشار خون را بررسی می‌کند. این آزمایش عملکرد قلب را حین ورزش نشان می‌دهد. این تست گاهی اوقات تست تردمیل یا تست ورزش نیز گفته می‌شود.

تست استرس اکوکاردیوگرافی (استرس اکو) 

ماده رادیواکتیو (ردیاب) در جریان خون تزریق می‌شود. در استرس اکو از سونوگرافی برای تعیین تفاوت‌ها در دریچه‌ها و حفره‌های قلب و بررسی قدرت ضربان قلب هنگام ورزش کردن یا دریافت داروی دوبوتامین (جهت بالا بردن ضربان قلب) استفاده می‌شود.

تست استرس هستهای قلب

این آزمایش گاهی اوقات “تست ورزش با اسکن با تالیوم”، “تردمیل ایزوتوپ دوگانه” یا “اسکن هسته‌ای ورزش” گفته می‌شود. مقدار بسیار کمی ماده رادیواکتیو (ردیاب) در جریان خون تزریق می‌شود. این ماده به سمت قلب حرکت می‌کند و انرژی آزاد می‌کند. دوربین‌های مخصوص از بیرون بدن از این انرژی عکس می‌گیرند.

متخصص قلب با توجه به این تصاویر، جریان خون در عضله قلب و عملکرد پمپاژ خون توسط قلب را در دو حالت استراحت و ورزش بررسی می‌کند. همچنین اسکن هسته‌ای آسیب دیدن عضلۀ قلب را نیز نشان می‌دهد.

تست تیلت

تست تیلت به این منظور انجام می‌شود که مشخص شود آیا قرار گرفتن بدن در موقعیت‌های مختلف موجب آریتمی می‌شود یا خیر. تست تیلت آزمایش مفیدی برای بررسی قلب بیمارانی است که بدون وجود هیچ توضیح قابل قبولی غش می‌کنند.

درمان‌های متداول ناراحتی‌های قلبی


در این بخش به معرفی متداول‌ترین روش‌هایی می‌پردازیم که متخصصین قلب و عروق از آنها برای درمان بیماری‌های قلبی بهره می‌گیرند:

مشکلات دریچه قلب:

  • درمان دارویی
  • جراحی دریچه قلب

آریتمی:

  • درمان دارویی
  • باطری قلب (پیس میکر)

حمله قلبی:

  • درمان دارویی: داروهای از بین برنده لخته خون (برخی بیماران بعد از حملۀ قلبی باید در اولین فرصت ممکن دارو دریافت کنند.)
  • آنژیوپلاستی کرونری
  • جراحی بای‌پس شریان کرونری

سکته مغزی

  • درمان دارویی: داروهای از بین برنده لخته خون (در بعضی موارد سکته مغزی لازم است که این داروها ظرف سه ساعت بعد از شروع علائم سکته مغزی دریافت شود.)
  • اندآرترکتومی کاروتید