واحد قلب و عروق مرکز درمانی آموزشی شهید مدنی کرج

مرکز آموزشی درمانی شهید مدنی در سال ۱۳۴۰ به عنوان درمانگاه به صورت وقف توسط مرحوم حاج محمد فاتح یزدی تاسیس شد درسال ۱۳۴۶ باکمی تغییر به بیمارستان ۶۰ تختخوابی با ۲ بخش جراحی و ارتوپدی با یک اتاق عمل و درمانگاه عمومی تبدیل گردید . در سال ۱۳۵۶ حدود ۵۵۰ متر مربع به زیر بنای بیمارستان اضافه شد و ظرفیت تخت آن به ۷۰ تخت رسید . بیمارستان بصورت دولتی وتحت نظر دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی البرز اداره می شود. اداره بیمارستان بصورت واگذاری مدیریتی است واین نوع واگذاری بصورت سالیانه تمدید می گردد.  بیمارستان از بدو تاسیس، سال ۱۳۴۰ تا به حال بصورت مرکز درمانی مشغول به فعالیت بوده واز اواخر اسفند ماه سال ۹۱ با تایید وزارت بهداشت درمان واموزش پزشکی تبدیل به مرکز اموزشی درمانی گردیده است.
امروزه بیماری­ های قلبی از جمله شایع­ترین بیماری ­های جهان است و این بیماری­ ها در هر سنی بروز می­کنند. ممکن است به صورت مادرزادی به نوزاد منتقل شوند یا اینکه در اثر افزایش سن و فاکتورهای محیطی در فرد بروز کنند. مرکز قلب بیمارستان آیت اله مدنی کرج با استفاده از امکانات و تجهیزات پزشکی و نیروی انسانی کارآزموده امکان تشخیص هر عارضه قلبی را برای مراجعینی که قصد چکاپ قلب و عروق را دارند یا افرادی که از بیماری­های قلبی رنج می­برند را دارد.

انواع بیماری­ های قلبی عروقی

بیماری­ های قلبی مادرزادی
بیماری­ های مادرزادی قلبی خود انواع مختلفی دارند که به صورت ژنتیکی از مادر به کودک منتقل می­شوند. نقص یا ناهنجاری قلب نوزاد ممکن است در جداره، دریچه، رگها و یا دهلیز قلب باشد. این بیماری­ها با انواع تست­ های تشخیصی قلبی در نوزاد قابل تشخیص و کنترل است.

عروق کرونری قلب
عروق کرونری در فرد مبتلا به این بیماری دچار انسداد و گرفتی شده و قلب اکسیژن و خون کافی را دریافت نمی­کند. در نتیجه ممکن است فرد مبتلا به این بیماری دچار مرگ ناگهانی شود. این بیماری را می­توان با تست آنژیوگرافی تشخیص داده و اقدام به درمان نمود.

آنژین
بیماری قلبی آنژین به صورت درد در قفسه سینه و فشار قلب احساس می­شود که علت آن اسپاسم عضلانی در شریان هاست. در نتیجه مواد مغذی مورد نیاز قلب به درستی به قلب نمی­رسند و منجر به احساس ناراحتی و درد می­شوند. این بیماری منجر به ایست و آسیب قلبی نمی­ شود. این بیماری با کشیدن سیگار، استرس و فشار تشدید می­شود و ممکن است تنگی نفس در بیمار ایجاد کند.

آریتمی
آریتمی ضربان نامنظم و ناسالم قلب است که در هر فردی ممکن است بروز کند. اما در صورتی که مدت زمان و یا دفعاتی که فرد دچار آریتمی می­شود از حالت نرمال خارج شود به عنوان یک بیماری شناخته می­شود و باید آن را جدی گرفت. در آریتمی ممکن است تپش قلب کندتر یا تندتر از حالت نرمال و طبیعی باشد.

مشکلات دریچه­ ای قلب
دریچه­های قلب برای هدایت خون پمپاژ شده از قلب در مسیر مشخص هستند که در صورت اختلال در عملکرد هر یک از دریچه­ ها عملکرد خونرسانی به بدن به طور کلی مختل می­ شود.

نارسایی قلبی
قلب فرد مبتلا به نارسایی قلبی، خون و اکسیژن را به درستی در کل بدن توزیع نمی­کند. در نتیجه مقداری از خونی که قلب باید به بدن پمپاژ کند در قلب باقی مانده و با گذشت زمان قلب بزرگ می­شود.

انواع تست­ های تشخیصی بیماری­ های قلبی در مرکز قلب مدنی کرج

تست­های تشخیصی بیماری­های قلبی بر اساس تصویر برداری از قلب یا بررسی ضربان و ریتم قلب اطلاعاتی از بیماری­ های قلبی بدست می­دهند. این تست­ ها عبارتند از:

اکوی قلب
نوار قلب
تست ورزش
آنژیوگرافی
سی تی اسکن
MRI
این تست­ ها معمولا ساده بوده و نیاز به آمادگی قبلی ندارند و یا بستری ندارند و بیمار پس از انجام تست به راحتی می­تواند فعالیت روزانه خود را از سر بگیرد.

مقالات مرتبط

نوبت دهی و تماس
× مشاوره در واتس اپ