signs-pregnancy1-eb019

بی‌حالی و ضعف اغلب یکی از اولین علائمی‌ است که افراد پیش از تشخیص بیماری قلبی و عروقی متوجه‌ آن می‌شوند. حتی پس از تشخیص و دریافت دارو، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی به طور مداوم احساس خستگی می‌کنند. عوارض جانبی داروها، اختلالات خلقی و بیماری قلبی به خودی خود می‌توانند نقشی در بی‌حالی و ضعف مداوم بازی کنند. هر کدام از این عوامل معمولاً می‌تواند به طرزی مؤثر برای بازگرداندن حس خوب بودن و بهبود کیفیت زندگی مدیریت شود.

بیماری عروق کرونری و بی‌حالی و ضعف


بیماری عروق کرونری عبارت است از انسدادهایی که جریان خون به قلب را محدود کرده و ممکن است در نهایت به حمله قلبی بینجامند. بی‌حالی و ضعف مداوم پس از یک حمله قلبی معمول بوده و بیشتر در زنان شایع است. احتمالاً بی حالی در بیماران قلبی از نتیجه تعدادی از عوامل، از قبیل عوارض جانبی دارو و افسردگی، اتفاق می‌افتد. تا 65 درصد از مردم علائم حالت افسردگی، مثل بی‌حالی و ضعف، را پس از حمله قلبی گزارش کرده‌اند.

فیبریلاسیون دهلیزی و بی‌حالی و ضعف


اختلالات ریتم قلب شکل معمولی از بیماری‌های قلبی هستند، فیبریلاسیون دهلیزی نوع عمده آن است. اگرچه فیبریلاسیون قلبی منجر به ضربان نامنظم قلب می‌شود، بسیاری افراد علائم واضحی تجربه نمی‌کنند. اما در صورت وجود علائم، بی‌حالی و ضعف جزء علائم شایع خواهد بود. در موارد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، قلب تمایل دارد نامنظم و با سرعت بتپد، که اثربخشی قدرت تپشش را کاهش داده و احتمالاً به بی‌حالی و ضعف می‌انجامد. بی‌حالی و ضعف نیز همچون سایر علائم فیبریلاسیون دهلیزی، مثل گیجی و تنگی نفس، اغلب روی کیفیت زندگی اثر می‌گذارد.

نارسایی قلبی و بی‌حالی و ضعف


نارسایی قلبی، بیماری است که به صورت ناتوانی قلب در پمپاژ خون به طور مؤثر توصیف می‌شود، و اغلب به بی‌حالی و ضعف عمیق می‌انجامد. بسیاری از افرادی که نارسایی قلب دارند بی‌حالی و ضعف را به عنوان یکی از علائم ناتوان‌کننده‌ بیماری‌شان گزارش کرده‌اند. محققین فکر می‌کنند کاهش یافتن جریان خون به عضلات یکی از دلایلی است که باعث می‌شود نارسایی قلبی به بی‌حالی و ضعف بینجامد. به علاوه، حالت افسردگی، اختلالات خواب و تنگی نفس نیز در افرادی که نارسایی قلبی دارند با بی‌حالی و ضعف همراه هستند.

بی‌حالی و ضعف در نارسایی قلبی


دست و پنجه نرم کردن با هر بیماری مزمنی می‌تواند از لحاظ احساسی طاقت‌فرسا و از لحاظ فیزیکی گران‌بار باشد. نارسایی قلبی هم یک استثناء نیست. ویژگی‌های خاصی از خود نارسایی قلبی ، بیماری‌ای که ریشه در ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی برای برطرف کردن نیازهای بدن دارد ، در واقع می‌توانند منجر به کمبود انرژی و بی‌حالی و ضعف شوند. محققین گزارش کرده‌اند که افراد مبتلا به نارسایی قلبی اغلب از بی‌حالی و ضعف به عنوان یکی از ناتوان‌کننده‌ترین علائم‌ بیماری‌شان ذکر می‌کنند. خوشبختانه، مثل سایر علائم نارسایی قلبی، بی‌حالی و ضعف را اغلب می‌توان با موفقیت مدیریت کرد.

نارسایی در پمپاژ


حمله قلبی، عفونت‌های ویروسی، بیماری تیروئید و سوء مصرف مواد علل احتمالی نارسایی قلبی می‌باشند. هنگامی که توانایی قلب در پمپاژ خون به بدن در معرض خطر قرار می‌گیرد، علائم نارسایی قلبی بروز می‌کنند؛ این علائم عبارتند از مشکل تنفسی و تورم پاها. علائم نامحسوس بیشتری نیز به وجود می‌آیند، از قبیل سطح انرژی پایین و بی‌حالی و ضعف. علت جریان خون ضعیف به عضلات ممکن است، برخی درجات بی‌حالی و ضعف مربوط به نارسایی قلبی در نظر گرفته شود. به علاوه، کاهش یافتن جریان خون به عضلات تنفسی، تنگی نفس را برای افرادی که قبلا در نتیجه تشکیل مایع در ریه‌ها  نارسایی قلبی را تجربه کرده‌اند شدیدتر می‌سازد. در نتیجه، حتی فعالیت بدنی متوسط نیز می‌تواند منجر به مشکل تنفسی و احساس بی‌حالی و ضعف شود.

خواب بد


نارسایی قلبی همچنین می‌تواند به تنگی نفس و مشکل تنفسی در طول خواب بینجامد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی مکرراً علائمی به نام حمله تنگی نفس شبانه، یا PND، را تجربه می‌کنند که منجر به مشکل متناوب تنفسی در شب می‌شود. تعجبی ندارد که PND می‌تواند تأثیر بسیار مخربی بر خواب نرمال گذاشته و منجر به بی‌حالی و ضعف شود. بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی همچنین از اختلالات خواب، از قبیل وقفه تنفسی در خواب، رنج می‌برند. در واقع، وقفه تنفسی در خواب  بیماری‌ مزمن که باعث می‌شود راه تنفسی در حین خواب تنگ شود عامل خطری در نارسایی قلبی است. افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب اغلب وقتی که پس از یک خواب کامل شبانه از خواب بر می‌خیزند هنوز احساس خستگی می‌کنند.

داروها


داروهای بلوک کننده بتا فشار روی قلب را کاهش داده و درمان اصلی نارسایی قلبی محسوب می‌شوند. این داروها، مثل آتنولول (تنورمین) و متوپرولول (لوپرسور)، نیز با بی‌حالی و ضعف و حالت افسردگی مرتبط دانسته شده‌اند. حالت افسردگی خود ممکن است سطح انرژی را کاهش داده و به خستگی مرتبط با نارسایی قلبی بیفزاید.

مدیریت


با توجه به اینکه برخی عوامل معمولاً به بی‌حالی و ضعف در افراد مبتلا به بیماری قلبی می‌‌انجامد، اغلب نیاز به رویکردی چندوجهی برای بالا بردن سطح انرژی نیاز هست. برای بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی داروهای بلوک کننده بتا تجویز می‌شود تا ضربان قلب‌شان کنترل شده و فشار موجود روی قلب‌شان کاهش یابد. در حالیکه بلوک کننده‌های در تاریخ با برخی عوارض جانبی، از قبیل بی‌حالی و ضعف، مرتبط دانسته شده‌اند، فوایدشان در رابطه با قلب بر خطراتشان سنگینی می‌کند. با این حال، اگر تصور شود بی‌حالی و ضعف ناشی از بلوک کننده بتا است، تنظیم دوز و زمانی که ان دارو در روز مصرف می‌شود، می‌تواند موثر واقع شود. به علاوه، ورزش منظم، در صورتی که توسط پزشک‌ تأیید شود، می‌تواند کیفیت خواب شما رابهبود بخشیده و در مبارزه با بی‌حالی و ضعف کمک کند. اگر بی‌حالی و ضعف به همراه حالت افسردگی اتفاق بیفتد، درمان افسردگی می‌تواند در این زمینه یاری‌دهنده باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی