احساس سوزش در قفسه سینه معمولاً براثر بیماری یا یک مشکل جدی ایجاد می‌شود و به همین خاطر برای شخصی که به آن دچار می‌شود، وضعیت بسیار دلهره‌آوری است. بااین‌حال دلایل مختلفی برای سوزش قفسه‌ی سینه وجود دارند که همه‌ی آن‌ها خطرناک نیستند و به‌راحتی نیز قابل درمان هستند. احساس سوزش و درد قفسه سینه  یک علامت شایع هم برای مشکلات قلبی و هم مشکلات ریه و حتی حملات عصبی (حمله وحشت) می‌باشد.

در برخی موارد درد دست چپ و بیماری قلبی با هم در ارتباطند و درد در دست چپ نشانه و هشداری است برای احتمال حمله قلبی؛ بنابراین مسئله را جدی بگیرید و از این درد چشم پوشی نکنید؛ اما آیا هر دردی در دست چپ لزوماً با قلب مرتبط است؟ پاسخ این است خیر. دلایل متعددی وجود دارد که باعث ایجاد درد در دست چپ می‌شود و شما باید نسبت به آنها هوشیار و آگاه باشید. این درد می‌تواند طیف بسیار گسترده‌ای داشته باشد از یک درد ملایم به دلیل گرفتگی عضلات تا دردی شدید و آزاردهنده به دلیل حمله قلبی؛ بنابراین قبل از گرفتن نوار قلب و انجام آزمایش خون نمی‌توان در مورد علت این درد اظهار نظر کرد.

سوزشِ سرِ دل، خصوصاً در موارد شدید ابتلا به بیماری رفلکس معده، می‌تواند باعث احساس سوزش در قفسه‌ی سینه شود. درهرحال، در صورت داشتن احساس سوزش قلب یا سوزش قفسه‌ی سینه حتماً باید توسط پزشک معاینه شوید تا مطمئن شوید که این علائم براثر یک مشکل یا بیماری جدی ایجاد نشده است.

علائم همراه با سوزش در قفسه‌ی سینه


توجه به سایر علائمی‌ که در قفسه‌ی سینه یا دیگر نقاط بدن خود دارید، می‌تواند به شما کمک کند که دلیل اصلی سوزش قلب و سوزش در قفسه‌ی سینه خود را تشخیص دهید و بدانید چه روش درمانی برای شما مناسب‌تر است.

علائم مربوط به مشکلات قلبی عروقی

درصورتی‌که سوزش قفسه‌ی سینه براثر یک بیماری قلبی عروقی باشد، ممکن است با این علائم همراه باشد: نفس‌نفس زدن، تنگی نفس، ضربان نامنظم قلب، تپش قلب و احساس درد و فشار در قفسه‌ی سینه که تا شانه و بازو‌ها منتشر می‌شود.

علائم در خطر بودن جان بیمار

در صورت داشتن این مشکلات یا بروز این علائم باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید: سردی و رنگ‌پریدگی پوست، آسیب‌های قفسه‌ی سینه، مشکلات تنفسی، سرگیجه، نفس‌نفس زدن، از دست دادن هوشیاری و تند شدن ضربان قلب.

سایر علائم

علائم و نشانه‌های دیگری نیز ممکن است همراه با سوزش قفسه‌ی سینه وجود داشته باشند که عبارت‌اند از: سوءهاضمه، سوزش سر دل، بی‌حسی و ضعف، درد در هنگام نفس کشیدن یا سرفه کردن، تنگی نفس، عرق کردن و ضایعات و تاول‌های پوستی.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#fffbcc”]

احساس سوزش در قفسه‌ی سینه می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مشکل بسیار جدی باشد. اگر شما یا یکی از اطرافیانتان، علاوه بر سوزش قفسه‌ی سینه، یکی از علائم یا شرایط زیر را دارید، لازم است فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

همچنین درصورتی‌که احساس سوزش در قفسه‌ی سینه ادامه پیدا کرد یا باعث نگرانی شما شد به پزشک مراجعه کنید.[/alert]

علت‌ها و دلایل سوزش قلب و قفسه‌ی سینه


پی بردن به دلیل اصلی سوزش قفسه‌ی سینه به شما کمک کند که بدانید چه بیماری یا مشکلی دارید و بتوانید روش درمانی مناسبی به کار بگیرید.

انجام تست‌ها و آزمایشات پزشکی مانند تست نوار قلب، رادیوگرافی، آزمایش خون و سی تی اسکن به تشخیص علت سوزش قلب و قفسه‌ی سینه کمک می‌کند.

مشکلات قلبی عروقی

احساس سوزش در سمت چپ قفسه‌ی سینه به‌صورت مکرر، ممکن است نشانه‌ی مشکلات قلبی عروقی مانند آنژین صدری باشد که باعث می‌شود به بدن شما به‌اندازه کافی خون و اکسیژن نرسد.

این درد ممکن است به‌صورت احساس فشار و تنگی در زیر استخوان‌های قفسه‌ی سینه باشد که تا شانه‌ها، بازو‌ها و فک ادامه دارد. درواقع علائم این درد به علائم حمله‌ی قلبی شباهت دارد اما شدت کمتری دارد.  بیماری‌های دیگری مانند پریکاردیت و پارگی رگ آئورت نیز می‌توانند باعث احساس سوزش در قفسه‌ی سینه شوند.

مشکلات تنفسی

درصورتی‌که سوزش قفسه‌ی سینه در هنگام کشیدن نفس عمیق یا سرفه کردن احساس می‌شود، نشانه‌ی مشکلات تنفسی است. ذات‌الریه، التهاب ریه‌ها، عفونت در ریه‌ها یا آمبولی ریه‌ها براثر لخته خون می‌تواند باعث درد و سوزش قفسه‌ی سینه شود. شما ممکن است علاوه بر سوزش سینه، علائمی مانند حملات مکرر آسم، خس‌خس سینه و تنگی نفس نیز داشته باشید.

مشکلات گوارشی

زخم معده می‌تواند باعث احساس سوزش در قفسه‌ی سینه و در زیر استخوان جناغ سینه شود. این سوزش زمانی که معده شما خالی است، بیشتر می‌شود و بعداز غذا خوردن بهبود می‌یابد. التهاب کیسه صفرا نیز می‌تواند باعث سوزش در قفسه‌ی سینه شود. در این حالت با خوردن غذاهای چرب و پر ادویه، این سوزش بیشتر می‌شود.

التهاب غضروفی دنده‌ها یا کوستکوندریت

التهاب غضروف‌های دنده‌ها می‌تواند موجب درد و سوزش در قفسه‌ی سینه شود. این درد معمولاً با مشکلات قلبی اشتباه گرفته می‌شود، چراکه بیشتر در سمت چپ قفسه‌ی سینه احساس می‌شود و با لمس کردن قفسه‌ی سینه یا با تکان دادن بالاتنه شدید‌تر می‌شود.

سایر علت‌ها

احساس سوزش در قفسه‌ی سینه ممکن است براثر وارد شدن ضربه به قفسه‌ی سینه و آسیب دیدن بافت‌های نرم و عضلات قفسه‌ی سینه، شکستگی دنده‌ها یا آسیب به عصب‌ها یا تاندون‌های ناحیه قفسه‌ی سینه باشد. برخی از افراد نیز قبل از عود کردن بیماری زونا، دچار درد قفسه‌ی سینه می‌شوند.

عوارض احتمالی سوزش قلب و قفسه‌ی سینه چیست؟


ازآنجایی‌که سوزش قلب و قفسه‌ی سینه ممکن است براثر مشکل یا بیماری جدی ایجاد شود، بی‌توجهی به آن و عدم اقدام به درمان، می‌تواند منجر به عوارض جدی و خطرناک و آسیب‌های دائمی شود.

بعدازآن که علت اصلی سوزش قفسه‌ی سینه مشخص شد، لازم است حتماً برنامه‌ی درمانی که پزشکتان برای شما در نظر گرفته است را دنبال کنید. این برنامه درمانی برای کاهش خطر ابتلا به عوارض احتمالی سوزش قفسه‌ی سینه تدوین‌شده است. این عوارض عبارت‌اند از:

 • شوک کاردیوژنیک (شوک ناشی از عملکرد نامناسب قلب یا آسیب‌های قلبی)
 • اسفاگیت فرسایشی (التهاب مری)
 • ابتلا به بیماری رفلکس معده (GERD)
 • حمله قلبی
 • پنوموتوراکس (نفوذ هوا به پرده جنب ریه)

راه و روش‌های درمان سوزش قلب و قفسه‌ی سینه


سوزش قفسه‌ی سینه ممکن است براثر برخی مشکلات و بیماری‌های خطرناک و جدی ایجاد شود و بنابراین لازم است در صورت بروز این علائم، به آن توجه داشته باشید. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و وحشت نکنید چراکه این حالت موجب بدتر شدن درد شما می‌شود. درصورتی‌که بعد از گذشت چند دقیقه احساس کردید که درد شما در حال شدت یافتن است یا بهبود نمی‌یابد، لازم است به پزشک مراجعه کنید، تا دلیل سوزش سینه را تشخیص دهد و اقدام به درمان آن کند.

استراحت کنید و آرامش خود را حفظ کنید

وقتی علائم سوزش قلب و قفسه‌ی سینه بروز می‌کنند، بسیار مهم است که در وضعیتی که در آن احساس راحتی می‌کنید، بنشینید، آرام باشید و سعی کنید به‌آرامی نفس بکشید. مضطرب و نگران شدن باعث بدتر شدن علائم شما می‌شود و توانایی شما در تفکر منطقی را محدود می‌کند و نمی‌توانید علت اصلی درد خود را مشخص کنید.

داروهای خود را مصرف کنید

 • برای مشکلات غیر قلبی-عروقی: درصورتی‌که سوزش قفسه‌ی سینه براثر مشکلاتی غیر از مشکلات قلبی باشد می‌توانید آن را با داروهای مسکن که پزشک تجویز کرده کنترل کنید.
 • برای آنژین صدری: برای بیمارانی که به آنژین صدری مبتلا هستند معمولاً داروهایی تجویز می‌شوند که موجب از بین رفتن لخته خون می‌شوند، عروق خونی را گشاد می‌کنند و از تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری می‌کنند و به نرمال شدن جریان خون در بدن کمک می‌کنند.
 • برای بیماری پریکاردیت: درد ناشی از بیماری پریکاردیت با داروهای مسکن کنترل می‌شود.
 • برای مشکلات گوارشی: داروهای ضد اسید و مسدودکننده اسید معده برای کنترل و درمان درد و ناراحتی ناشی از مشکلات گوارشی تجویز می‌شوند. برای بهبود علائم ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را تغییر دهید.
 • برای آمبولی ریوی: برای پیشگیری از تشکیل لخته خون از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌شود. درصورتی‌که نیاز به حل شدن سریع لخته‌های خونی تشکیل‌شده در عروق باشد، داروهای ترومبولیتیک تجویز می‌شود.
 • برای عفونت ریوی: عفونت‌های ریوی باید با داروهای ضد ویروس و آنتی‌بیوتیک درمان شوند. داروهای ضد سرفه و ضد تب نیز برای کنترل سایر علائم تجویز می‌شوند.
 • برای آسم: برای کنترل علائم آسم، داروهای گشادکننده‌ی برونش (Bronchodilators) تجویز می‌شوند. برای کنترل حملات آسمی نیز از اسپری‌های کورتیکاستروئید استفاده می‌شود.
 • برای مشکلات روحی-روانی: از داروهای ضد اضطراب و تکنیک‌های کنترل استرس برای کاهش خطر بروز حملات عصبی (یا حملات وحشت) یا کاهش شدت این حملات استفاده می‌شود.

انجام جراحی

درصورتی‌که سوزش قلب براثر مشکلاتی مانند دایسکشن آئورت (دو لایه شدن جداره آئورت) باشد، نیاز به انجام جراحی است. همچنین درصورتی‌که سوزش قفسه‌ی سینه براثر سنگ‌های صفراوی باشد و این سنگ‌ها با مصرف دارو از بین نروند، برای برداشتن سنگ‌های صفراوی نیاز به انجام جراحی می‌باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonنوبت دهی